Polazak u školu

UPISI U 1. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE ZA ŠK.GOD.2024./2025.

Napomena: Roditelj treba donijeti OIB oba roditelja, broj mobitela oba roditelja te mail adresu barem jednog roditelja

RODITELJSKI SASTANCI VEZANI ZA UPIS U 1. RAZRED

PŠ DONJI VIDOVEC

Donji Vidovec 05.03.2024. 18 sati PŠ Donji Vidovec - učionica 1. razreda

OŠ DONJA DUBRAVA

Donja Dubrava 06.03.2024. 18 sati OŠ Donja Dubrava - učionica 1.razreda

Na roditeljskim sastancima dobit ćete sve relevantne informacije vezane za  upis u prvi razred osnovne škole koji će se provoditi elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

Dana 22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine, a prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

Prijavom u sustav roditeljima će biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

Za sve informacije, termine testiranja u školi i liječničkih pregleda obavještavamo roditelje da prate mrežnu stranicu škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Osoba za kontakt: pedagoginja Mihaela Martinčić - 099/8760166

Potrebni dokumenti

Za upis djeteta u prvi razred ne trebate pribavljati dokumente, ali u slučaju da vaše dijete ima određenih teškoća te da mu je potrebna posebna pomoć ili oblik poučavanja, potrebna vam je dokumentacija drugih ustanova u kojima je dijete bilo obuhvaćeno procjenom, zdravstvenim, rehabilitacijskim ili drugim postupkom u predškolskoj dobi i/ili nalaz i mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja (npr. nalaz logopeda, psihologa...)

Odgoda upisa

Ako se na pregledu utvrdi da dijete nije postiglo stupanj zrelosti koji mu je potreban za praćenje i izvršenje školskih obveza, stručno povjerenstvo može predložiti da se dijete ne upiše u toj školskoj godini. Odgoda upisa u prvi razred osnovne škole može se odobriti samo za jednu godinu.
 Odgodu upisa predložit će stručno povjerenstvo škole ako:

• procijeni na temelju neposrednoga pregleda i dostavljene dokumentacije o psihofizičkom stanju djeteta da bi odgoda upisa pozitivno utjecala na djetetov psihofizički razvoj
  • se dijete nalazi ili će se početkom nastavne godine nalaziti na liječenju ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi u trajanju duljem od mjesec dana, ali samo u slučaju da u zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se dijete liječiti/rehabilitirati nije organizirana nastava ili ako je dijete uključeno u rehabilitacijske postupke koji će prema procjeni stručnjaka značajno utjecati na njegov psihofizički razvoj.

Prijevremeni upis

Prijevremeni upis u osnovnu školu možete zatražiti ako vaše dijete do 31. ožujka tekuće godine nema navršenih šest godina života, s tim da se djeci, koja prije 31. kolovoza ne navršavaju šest godina života, neće odobriti upis.
 Za dijete, koje je bilo uključeno u predškolski program, dužni ste osim zahtjeva dostaviti i mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta, a ako vaše dijete nije pohađalo predškolski odgoj i obrazovanje, bit će upućeno na psihološko testiranje kako bi se utvrdila njegova spremnost za uključivanje u osnovnoškolski odgoj i obrazovanje.

Obrazac zahtjeva za prijevremeni upis

Privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole

Roditelj može županijskom upravnom odjelu nadležnom za poslove obrazovanja, podnijeti zahtjev za privremenim oslobađanjem djeteta od upisa u prvi razred osnovne škole za dijete  kojemu je zdravlje teško oštećeno ili ima višestruke teškoće.

Osim zahtjeva, roditelj obvezno dostavlja medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom i razvojnom stanju djeteta te nalaz, odnosno mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.
 Vašem djetetu može se odobriti privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole na razdoblje od jedne školske godine ili dulje, sukladno nalazu i mišljenju jedinstvenog tijela vještačenja. Ako se ispune uvjeti za uključivanje djeteta u prvi razred osnovne škole vi - kao roditelj ili nadležni centar za socijalnu skrb zatražit će do 1. travnja tekuće godine uključivanje djeteta u listu školskih obveznika.

Obrazac zahtjeva za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred

______________________________________________________________

Plan upisa u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025. na području Međimurske županije

Mreža osnovnoškolskih ustanova Međimurske županije, Upisna područja

E - UPISI U PRVI RAZRED OSNOVNE ŠKOLE ZA ŠKOLSKU GODINU 2024./2025.

> upis u osnovnu školu