Kazališna predstava "Plesna haljina žutog maslačka"

Autor: Damir Dolenec, Suzana Karloci Kvakan, 8. 4. 2019.

U petak, 5. travnja, učenici razredne nastave naše škole odgledali su kazališnu predstavu "Plesna haljina žutog maslačka“ u Domu kulture grada Preloga. Ovo djelo hrvatske dječje književnosti nalazi se na popisu lektire za učenike prvog razreda osnovne škole. U njemu cvijeće i životinje imaju izrazito ljudske osobine, plešu, zabavljaju se na ljudski način, ali ih muče i slični problemi, karakteristični za društvene odnose: maslačak se ustručava ići na ples u staroj, bijednoj odjeći, a stari, osamljeni i nesretni pauk želi napraviti barem jedno istinski plemenito djelo prije nego umre i isplesti novu odjeću siromašnom i neuglednom maslačku. Prelijepa bajka Sunčane Škrinjarić upućuje djecu da druge ne smijemo prosuđivati na temelju vanjskog izgleda ili ljepote odjeće. I jedno i drugo je prolazno, a dobrota i nesebična pomoć nisu prolazne, a često dolaze od onih koji nisu ni lijepi ni bogati.