Svatovska jabuka

Autor: Renata Heric, Suzana Karloci Kvakan, 3. 4. 2019.

U utorak, 26. ožujka 2019. godine u našoj se školi održala radionica izrade svatovske jabuke. Učenici polaznici cvjećarsko dekoraterske grupe već su prošle godine učili izrađivati ružice od krep papira, a učenici koji polaze izvannastavnu aktivnost Projekt građanin ove školske godine uočili su problem nestajanja starog običaja izrade ružica od krep papira i svatovske jabuke koja je još uvijek dio svadbenih običaja u mjestu, ali nema više onih koji to znaju raditi i potrebno je naučiti mlađe generacije kako bi se običaj očuvao. Stoga smo u našu školu pozvali profesoricu Dunju Gašparić iz Svete Marije koja nam je pokazala kako se izrađuju ružice od krep papira i svatovska jabuka. Izradili smo jednu svatovsku jabuku i bili smo zadovoljni poučeni jednim novim iskustvom.