Košaraštvo u školi

Autor: Suzana Karloci Kvakan, Gašpar Mikulan, Mladen Žerjav, 15. 5. 2018.

U srijedu, 9. svibnja 2018., šesti razredi naše škole zajednički su održali projekt Košaraštvo radionicom u 18 sati. Posjetio nas je otac Paole Lukša i pokazao nam kako se plete dno košare. Na samom početku ispričao nam je o materijalu koji se plete. Šibe kojima se pletu košare jako su posebne, trebaju rasti 1 godinu i nakon toga izrastu do čak 2 metra, a zatim je rekao da se trebaju kuhati  i kasnije oguliti. Napomenuo je da je košaraštvo jako zahtjevan posao s kojim se ljudi više ne bave koliko prije. Svi učenici su probali plesti - nekima je uspjelo, a nekima baš i ne. Pokazao nam je da postoji više vrsta košara, različitih oblika i različitih svrha. Učenicima je bilo vrlo zabavno i zanimljivo. Hvala Dušanu Lukši što nas je posjetio i napravio mali uvod u stari zanat košaraštva.