Obilježen Svjetski dan sindroma Down

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 21. 3. 2018.

Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Ujedinjeni narodi su 10. studenoga 2011. godine prihvatili predloženu rezoluciju i donijeli odluku kojom se 21. ožujak obilježava kao Međunarodni dan osoba s Down sindromom. To je prilika da se upozori na značajne poteškoće s kojima se još uvijek u Hrvatskoj susreću osobe s Down sindromom kao i njihovi roditelji.
Prosječno jedno od 650 novorođene djece rađa se s Downovim sindromom, a taj poremećaj sprječava normalni tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Odstupanje se očituje u tome da se tijekom diobe spolnih stanica 21. kromosom kopira tri puta stoga je i 21.3. simbolično odabran kao datum kada se obilježava Međunarodni dan sindroma Down.

Simbol Svjetskog dana Down sindroma su šarene čarape, a nošenjem šarenih čarapa iskazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u društvo. Svi smo mi različiti te moramo naučiti živjeti s različitostima i prihvaćati ih.