Svjetiljčica

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 2. 3. 2018.

Naša se  škola ove školske godine uključila u nacionalni projekt za poticanje čitanja pod nazivom Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige. Autor i voditelj projekta na nacionalnoj razini je stručni suradnik knjižničar Denis Vincek iz Osnovne škole Ante Kovačića iz Zlatara. Projekt na razini škole provodi stručni suradnik školski knjižničar na način da odabere razred koji sudjeluje u projektu kao i književno djelo koje će se čitati, a ne nalazi se na popisu obavezne lektire. Projekt se sastoji  od aktivnosti čitanja naglas u školskoj knjižnici i u razredu, razgovora o pročitanome i drugih kreativnih aktivnosti kojima će se popratiti čitanje. U našoj je školi u projekt uključen 4. a razred s učiteljicom Marinom Horvat, a  djelo koje se čita je zbirka priča Svjetiljčica autorice Sonje Tomić. U nizu raznih aktivnosti kojima potičemo i promičemo čitanje, pridružila nam se i majka učenice 4.a razreda Irena Mikulan koja je gostovala na tajanstvenom čitanju naglas. Nakon čitanja učenici su iznosili svoje dojmove, razmišljanja, kritike te izrađivali svijeće iz kolaža koje zapravo predstavljaju svjetlost  o kojoj govori autorica priča.