Iako je kravata izvorno hrvatski proizvod, njezin se dan ne obilježava samo kod nas, već i u cijelom svijetu. Svjetski dan kravate je dan svečanosti i zajedništva, dan poruke vrijednosti ljudskih veza i obveza, međuodnosa i komunikacije, ljubavi i stvaralaštva.
Kravata je univerzalni simbol otmjenosti i kulture odijevanja, ali njezin moćni simbolički potencijal sadrži i mnoge druge vrijednosti. Vertikala kravate simbolizira ljudsku vertikalu – ljudsko dostojanstvo i samosvijest, trenutke svečanosti i slavljenja, uspješnost i poslovni duh. Svojom pak lepršavošću, s jedne strane, i čvorom, s druge strane, kravata «veže» slobodu i odgovornost. Potiče da u komunikaciji budemo više svjesni svog dostojanstva i dostojanstva drugih, svoje slobode, ali i svojih odgovornosti. Zbog svoje goleme simboličke snage, kravata ima epohalnu važnost za Hrvatsku i svijet.
Počelo je od rupca koji nosim oko vrata – s punim pravom mogla bi reći žena muškarcu dok mu daruje (a možda i veže) kravatu oko vrata. I doista, iskazujući tim činom ljubav i vjernost, žena je pokrenula slijed događaja koji su doveli do današnje simbolike kravate; simbolike koja taj odjevni predmet pretvara u nešto daleko veće od pukoga modnog dodatka. Kravata prenosi, pored spomenute ljubavi i vjernosti, i druge poželjne, komplementarne, vrijednosti, vrijednosti koje se međusobno nadopunjuju: to su zrelost i zaigranost, osjećaj dostojanstva i časti te odgovornost i sloboda.
Kravata je jedini hrvatski simbol univerzalno poznat i cijenjen, a istodobno prepoznatljiv i priznat kao hrvatski simbol. Hrvatsko podrijetlo kravate, utemeljeno na povijesnim, etnološkim i lingvističkim činjenicama, potvrđuju svjetske enciklopedije i drugi znanstveni izvori.