„I JA ŽELIM ČITATI“ – nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksije

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 5. 4. 2017.

Nacionalnu kampanju za osobe s teškoćama čitanja i disleksije „I ja želim čitati“ pokrenulo je Hrvatsko knjižničarsko društvo s ciljem omogućavanja neometanog i ravnopravnog pristupa književnim djelima i informacijama svim dobnim skupinama osoba s teškoćama čitanja, disleksijom i osobama koje ne mogu čitati standardni tisak. Provođenjem kampanje želi se informirati i educirati javnost za problematiku osoba s teškoćama čitanja i disleksijom kako bi se pokušalo utjecati na izmjenu Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, čl. 86) koji bi omogućio osobama s teškoćama čitanja i disleksijom lakši pristup većem broju knjiga posebno uređenih za njih jer se oni ne mogu služiti tiskanim slovima na uobičajen način. I naša je škola podržala kampanju te smo u utorak, 4. travnja 2017. godine, ugostili predavačicu logopedinju Maju Kelić, djelatnicu Poliklinike za razvoj slušanja i govora SUVAG iz Zagreba. Edukativno predavanje na temu Kako pomoći djeci s poteškoćama u čitanju i pisanju bilo je namijenjeno roditeljima učenika od 1. do 6. razreda kao i svim zainteresiranim učiteljima, a prije samog predavanja učitelji su imali priliku s predavačicom porazgovarati o poteškoćama s kojima se u svom radu svakodnevno susreću i saznati koji su najbolji načini za otkrivanje poteškoća kao i rješavanje istih. I učitelji i roditelji stekli su nova, korisna saznanja, a podršku kampanji naša će škola dati i organiziranim radionicama i izložbama kako bi doprinijeli podizanju razine svijesti i o toj problematici.

Detaljno tumačenje o aktivnostima ljudskog mozga tijekom procesa čitanja.
I roditelji su pokazali velik interes za obrađenu problematiku.