Movember – „brkati studeni“

Autor: Monika Kanižaj, Suzana Karloci Kvakan, 14. 11. 2016.

Učenici osmih razreda pod vodstvom učiteljice Monike Kanižaj dali su potporu borbi protiv raka prostate na način da nisu pustili brkove već ih sašili na svoje majice. Riječi moustache (brk) i November (studeni) neobično su spojene u riječ “Movember” kako je nazvana akcija koja okuplja iznimno velik broj muških poklonika spremnih prihvatiti izazov puštanja brkova u studenom i upozoriti na važnost borbe protiv raka prostate i testisa, duševnih bolesti, ali i drugih bolesti primarno vezanih uz mušku populaciju.

Budući da “Movember” danas u svijetu okuplja više od 1,9 milijuna sudionika, potvrđuje se staro vjerovanje da je brk simbol moći. Sudionici upućuju snažnu poruku o potrebi ranog otkrivanja i učinkovitog liječenja bolesti i u konačnici smanjenja smrtnosti muške populacije.

Rak prostate po učestalosti je drugi najčešći zloćudni tumor u Hrvatskoj (dijeli drugo mjesto s rakom debelog crijeva i rektuma). U 2010. godini od raka prostate u Hrvatskoj je oboljelo 1786 muškaraca, što čini 16% od ukupnog broja muškaraca oboljelih od raka. U istoj godini od raka prostate umrla su 723 muškaraca, odnosno 2,82% od svih uzroka smrtnosti muškaraca u toj godini što rak prostate drži na visokom 7. mjestu svih uzroka smrtnosti. Javlja se u dobi iznad 50 godina, a najčešće, čak 50%, kod ljudi starijih od 70 godina.
U posljednjih desetak godina, potaknut globalnim pokretom “Movember” koji je krenuo iz Australije, ukras muškog lica dobio je sasvim novo značenje.