Dan Sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Mihaela Martinčić, 19. 11. 2015.

Godina 1991. jedna je od najtežih u povijesti stvaranja samostalne Hrvatske. Hrvatski su gradovi  pretrpjeli velika oštećenja, a posebno je težak bio sukob u Vukovaru koji je nakon višemjesečne opsade pao u ruke znatno brojnijem neprijatelju. Pokušaje proboja zaustavljali su branitelji. Ogromna motiviranost malobrojnih i slabo opremljenih branitelja omogućila je nadmoćno suprotstavljanje neprijatelju sve do 18. studenog 1991. godine kada  je srpska vojska  ušla u razrušeni Vukovar. Prisjetimo se riječi Siniše Glavaševića napisanih o Vukovaru: “Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se.”
Učenici, učitelji i ravnateljica OŠ Donja Dubrava u suradnji s braniteljskom udrugom UHVDR Donje Dubrave organizirali su u parku Nikole Zrinskog obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara u srijedu, 18.studenog 2015.godine. Svečanost je započela hrvatskom himnom i nizom prigodnih recitacija. Na kraju su svi zajedno paljenjem lampiona i kratkom molitvom koju je predvodio župnik Mirko Pilaj odana je počast svim poginulim hrvatskim braniteljima i svim žrtvama Vukovara koji su herojskom obranom omogućili utemeljenje suvremene hrvatske države.