Predmetni projekt „PRVA POMOĆ“

Autor: Mihaela Martinčić, 10. 3. 2014.

Učenici osmih razreda OŠ Donja Dubrava, uz asistenciju učiteljice Monike Kanižaj dovršili su predmetni projekt „Prva pomoć“ kojeg su počeli realizirati u prvom polugodištu. Cilj projekta bio je usvojiti zadaće i načela pružanja prve pomoći na teorijskoj i praktičnoj razini, osposobiti učenike za pružanje prve pomoći u potrebnim situacijama - pravilno postupiti pri gubitku svijesti, slabom krvarenju iz nosa, unutarnjem prijelomu, otvorenim ozljedama, ovladati vještinom pružanja pomoći sebi i drugima.

Kroz obradu nastavnih cjelina sustava organa za kretanje, živčanog i krvožilnog sustava učenici su pripremili i prezentirali power point prezentacije na zadanu temu (bolesti, ozljede i načini zbrinjavanja). Nastavnica je kroz prezentaciju upoznala učenike što je prva pomoć, koji su ciljevi pružanja prve pomoći i osnovna pravila nakon čega je slijedila demonstracija  s načinom pravilnog pružanja prve pomoći u potrebnim situacijama kao što su postavljanje unesrećenog u stabilan bočni položaj prilikom gubitka svijesti, postavljenje ozlijeđenog u pozu mislioca i načinom zaustavljanja krvarenja prilikom krvarenja iz nosa, imobilizacija podlaktice i nadlaktice prilikom prijeloma te načinom zbrinjavanja manjih i većih rana. Nakon održanog teorijskog dijela slijedilo je vježbanje prilikom čega su učenici bili raspoređeni u parove i opskrbljeni s potrebnim materijalom. Učenici su uspješno savladali postavljene zadatke  i uvježbali kako zbrinuti unesrećenog.