Razredni projekt „ Djetinjstvo moje bake“

Autor: Mihaela Martinčić, Katarina Fundak, 5. 3. 2014.

Učenici 3. razreda PŠ Donji Vidovec, uz asistenciju učiteljice Katarine Fundak, dovršili su projekt „Djetinjstvo moje bake“ kojeg su počeli realizirati u prvom polugodištu. Cilj projekta bio je omogućiti učenicima da dožive prošlost vlastitim sudjelovanjem u istraživanju povijesnih izvora (fotografije, zapisi, knjige, predmeti, igračke, usmena predaja te posjet mjesnoj muzejskoj zbirci). Također, važnost projekta  je u tome da učenici uspostave osobni kontakt sa svojim precima i zajednički istražuju prošlost i spoznaju njenu važnost za buduće naraštaje.

Nakon posjeta mjesnom muzeju i samostalnog prikupljanja slikovnog i pisanog materijala, prikupljeno gradivo učenici su prezentirali na tri plakata: „Školovanje moje bake“, „Slobodno vrijeme“ i „Igre i igračke“. Priložili su igračke koje su izrađivali zajedno s bakama, opisali igre iz prošlosti svojih baka te uredili  razrednu etnozbirku.
Prezentaciji su nazočile baka i prabaka dvojice učenika koje su demonstrirale igre iz svoga djetinjstva ("packanje" - pomoću kamenčića i "činkanje" - gumbi i kvadrati). Učenici su obje ispitivali putem intervjua, a bilo je i samostalnog pripovijedanja veselih zgoda iz njihova djetinjstva. Prabaka je demonstrirala izradu cvijeća od papira i objasnila im ulogu izrade u njenom djetinjstvu. Pokazali su veliko zanimanje i sami pokušali ovu vještinu. Prezentacija projekta bila je vrlo  uspješna i zanimljiva, a učenici se vesele budućim projektima za koje vjeruju da će biti isto tako zanimljivi.