Realizacija razrednih projekata u PŠ Donji Vidovec

Autor: Mihaela Martinčić, Damir Dolenec, 23. 5. 2013.

Kao što je početkom školske godine planirano, realizirani su razredni projekti učenika od prvog do četvrtog razreda. U ove su projekte, osim učenika, bile uključene i njihove obitelji, zajedno s mnogim mještanima, vođeni svojim razrednim učiteljima. Projektnom nastavom učenik samostalno pronalazi i prikuplja informacije, razvija kritički odnos prema svojem i tuđem radu te jača sposobnost izražavanja, odlučivanja i savladavanja gradiva.Također, još jedan od mnogobrojnih pozitivnih odgojno - obrazovnih učinaka ovakve nastave je taj što se kod učenika razvijaju  sposobnost rada u grupi te sposobnost rješavanja problema. Isto tako, uključujući u projekt svoje roditelje, bake i djedove, obitelj učenika korisno provodi zajedničko vrijeme.

Najmlađi učenici, prvašići, za svoj prvi susret s projektom odabrali su životinje pa je tako projekt i nazvan. U ovoj, najranijoj školskoj dobi,  mašta učenika igra veliku ulogu u pravilnom rastu i razvoju djeteta, a najčešći likovi različitih priča su upravo životinje. Preko tog su projekta učenici dokazali svoju kreativnost izrađujući različite plakate, stripove, foto - albume te pišući pjesmice i igrokaze o odabranoj životinji, a u školu su  donesene i prave kornjače.

Učenici drugog razreda, u suradnji s Udrugom oboljelih od leukemije i limfoma Čakovec, sakupljali su čepove plastičnih boca. U ovoj humanom projektu, surađujući s mještanima, skupljeno je preko sto tisuća čepova od čije će se prodaje sredstva potrošiti za kupnju skupih lijekova i medicinskih pomagala. Ujedno, učenici su jačali ekološku svijest čuvajući okoliš od zagađenja plastičnim otpadom.

Najstariji učenici, oni iz trećeg i četvrtog razreda, potaknuti ciljem istraživanja kulturne i povijesne baštine svoga kraja, odlučili su povezati prošlost i sadašnjost. Tako su  trećaši istražili igračke svojih predaka, a četvrtaši igre koje su igrale njihove bake i djedovi. Na taj su način igračke i igre spašene od zaborava i čuvaju se za buduće generacije.