Sjećanje na žrtve Holokausta

Autor: Renata Heric, 25. 1. 2013.

Svake godine, 27. siječnja, obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Holokaust je naziv za genocid izvršen nad Židovima  u vrijeme nacističkog režima Njemačke na teritoriju Europe. Procjenjuje se da je u Holokaustu ubijeno  šest milijuna Židova, od čega milijun i pol djece. I ove školske godine učenici osmih razreda uključili su se u projekt „Šafran“ koji je pokrenut u znak sjećanja na poginulu djecu u Holokaustu.

Projekt se provodi u suradnji sa Spomen područjem Jasenovac i irskom zakladom Holocaust Education Trust Ireland koji opskrbljuju škole lukovicama žutog šafrana. Žuta boja šafrana  podsjeća  na žutu  zvijezdu koju su Židovi  morali nositi pod nacističkom vlašću. Početkom studenoga zasadili smo 39 lukovica šafrana ispred škole i pratimo njihov rast sve do cvatnje.

Kad početkom proljeća procvjetaju  šafrani prisjetit ćemo  se djece koja su umrla u Holokaustu. Cvijeće nas podsjeća i  na to da  čak i nakon najstrašnijih događaja opet započinje novi život i da na svijetu još ima ljepote i nade u budućnost.