"Poštujte naše znakove"- predavanje za 1. razred

Autor: Mihaela Martinčić, 7. 9. 2012.

Danas, 7. rujna, policijski djelatnici Policijske postaje Prelog, Spomenko Gojsek i Dražen Zadravec održali su predavanje učenicima 1. razreda na temu sigurnog kretanja po prometnicama. Policijska uprava međimurska već tradicionalno početkom rujna provodi preventivnu akciju "Poštujte naše znakove".
Pod opširnije pogledajte kako je bilo i usput se podsjetite zašto su djeca ugrožena kategorija sudionika u prometu.

Zašto su djeca ugrožena kategorija sudionika u prometu?

Zato što su nižeg rasta što im onemogućuje dobru preglednost prometne situacije i vidno polje im je ograničeno. Kako su nižeg rasta teže ih uočavaju ostali sudionici u prometu. Djeca teško mogu točno procijeniti brzinu kojom se kreću vozila i koliko su udaljena. Nemaju još u dovoljnoj mjeri razvijenu sposobnost usmjeravanja pažnje na zbivanja u prometu, a to se očituje nenadanim  i impulzivnim reakcijama poput pretrčavanja kolnika i sl.

Zbog svega navedenoga, na nama je odraslima da usmjerimo svoju pažnju i prilagodimo naše ponašanje u prometu u blizini škola, vrtića, odnosno čim uočimo djecu na prometnici.