U spomen na Elizabetu Toplek – Tetu Lizu

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 16. 11. 2023.

Na današnji dan, 16. studenoga 1924. godine u Donjoj Dubravi rođena je Elizabeta Toplek, naša Teta Liza. Bila je diva međimurske popevke, a naučila je pjevati još kao djevojčica od starijih žena s kojima se družila u polju. Usprkos očiglednom talentu za pjevanje i glazbu, njen otac nije želio da krene u glazbenu školu u Varaždin. Kasnije se zaposlila  u osnovnoj školi kao kuharica, gdje je spremala hranu za čak 700 djece dnevno. Pjevala je s mnogo glazbenika i zborova, uglavnom narodnu međimursku popevku. Nije imala djece, muža Viktora nadživjela je za dvadeset godina. Bila je velika samouka umjetnica, čuvarica međimurske narodne baštine, a svojom je pjesmom i radom dala veliki značaj glazbenom izričaju svoga zavičaja.
„Posljušaj reči pesme. Saka naša pesma je jena životna priča. V pesmama su opisani i veselji i tožni događaji“ – tako je govorila o međimurskoj glazbenoj tradiciji sama Elizabeta Toplek.
Desetljećima je svojim iznimnim vokalnim sposobnostima promovirala međimursku popevku te je bila najbolji prenositelj autohtonih međimurskih pjesama. Izdala je tri nosača zvuka, a 2008. godine osvojila je tri diskografske nagrade Porin za nosač zvuka „Teta Liza i Lado”koji je snimila s ansamblom Lado. Godine 2010. dodijeljene su joj dvije diskografske nagrade Porin za najbolju folklornu pjesmu Ljepo nam je vu jeseni i najbolju izvedbu folklorne glazbe Meni mama tak velje s nosača zvuka Teta Liza i Tonček.
Teta Liza je popularizirala međimursku popevku na nacionalnoj razini, a za nju je rekla kako joj je istodobno i lijepa i tužna, njoj najljepša na svijetu. Međimurska je popevka 2018. godine proglašena nematerijalnom svjetskom kulturnom baštinom pod zaštitom UNESCO-a.
Najpoznatija Dobravčica provela je na hrvatskoj amaterskoj sceni punih sedam desetljeća, a jedinstven način kako je pjesmom opjevala Međimurje i njegovu glazbenu tradiciju ostaje u nezaboravnom sjećanju.