Međunarodni dan izumitelja

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 9. 11. 2023.

Jeste li se ikada zapitali kako bi izgledao svijet bez automobila? Kako bi izgledao svijet bez kotača, parnog ili tiskarskog stroja? Kako bi se liječili bez medicinskih pomagala, kako bi putovali na posao ili u školu….? Kako bi dolazili do važnih i pravovremenih informacija da nema struje i interneta?
Kako bi se barem jednom godišnje prisjetili izumitelja koji su promijenili naš svijet, od 2005. godine diljem svijeta 9. studenoga obilježava se Međunarodni dan izumitelja. Međunarodni dan izumitelja obilježava se na rođendan američke filmske glumice Hedy Lamarr koja je poznata kao inovatorica u području bežičnih komunikacija i bez čijih izuma danas ne bi bio moguć WiFi. Na taj dan se prisjećamo svih izumitelja, posebno hrvatskih, koji su svojim inovacijama olakšali našu svakodnevnicu.

Poseban naglasak u obilježavanju današnjeg dana stavili smo na Nikolu Teslu - čovjeka koji je izumom izmjenične struje otkrio kako se struja najbolje distribuira i iskorištava, koji nas je spasio izumom gromobrana i koji se prije Rimca vozio u električnom automobilu te imao  ideju kako napraviti mobitel.

Pretraživanjem enciklopedija i stručnih knjiga iz školske knjižnice o životu i djelu hrvatskih izumitelja, učenici su saznali koji su izumitelji svojim inovacijama uljepšali hrvatsku i svjetsku svakodnevnicu.