Ugostili smo drage nam prijatelje iz Bizonje

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 23. 10. 2023.

Međunarodna suradnja Osnovne škole Donja Dubrava i Osnovne škole iz Bizonje u Republici Mađarskoj njeguje se već više od dvadeset godina. Kroz suradnju s učenicima pripadnicima hrvatske manjine u susjednoj Mađarskoj, čuva se jezični identitet, jača se međunarodna suradnja, razvijaju se inovativni pristupi poučavanja, obrađuju se teme vezane uz kulturnu i povijesnu baštinu na suvremen način, teži se razvijanju govornog izraza i pripovijedanja, razvijanju temeljnih životnih kompetencija, kreativnosti i stvaralačkog mišljenja. Razmjenom iskustava s partnerskom školom potiče se interkulturalnost, komunikacija na materinskom i stranom jeziku.

Projekt povezuje znanja iz više područja, a provodi se izvan učionica uporabom multimedijskih nastavnih sredstava i razvija različite kompetencije u učenika.
U projektu učenici vrše ulogu vršnjačkih edukatora koji kroz jezične, glazbene, folklorne, likovne i povijesne radionice poučavaju svoje vršnjake. Učenici pripremaju i prigodan kulturno-umjetnički program kako bi učenicima iz mađarske škole približili tradiciju i ljepote svog kraja. Suradnja je mehanizam za unapređivanje obrazovnog sustava jer je upravo suradnja važan čimbenik povećanja učinkovitosti škole odnosno učeničkih postignuća usmjerena na jačanje kompetencija i postignuća učenika.

Međusobnim susretima njeguje se i čuva hrvatski identitet gradišćanskih Hrvata u Bizonji, upoznavanjem kulturno-povijesnih znamenitosti i posebnostima zavičaja, usavršavaju se jezične i građanske kompetencije učenika polaznika dvojezične škole u Bizonji, razvija se govorni izraz i pripovijedanje, razvija se sposobnost istraživanja na temelju povijesnih izvora, razvijaju se temeljne životne kompetencije, kreativnost i stvaralačko mišljenje. Razmjenjivanje iskustva s partnerskom školom ujedinjuje učenje i međunarodno iskustvo, potiče interkulturalnost, komunikaciju na materinskom i stranom jeziku te upotrebu multimedijskih nastavnih sredstava.

Tri dana druženja prebrzo su prošla i već se veselimo novom susretu u Bizonji iduće školske godine!