Obilježili smo Međunarodni dan pismenosti

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 8. 9. 2023.

Učenici 4.a razreda sa školskom su knjižničarkom uz Malu slobodnu knjižnicu na drugačiji način obilježili Međunarodni dan pismenosti u učionici na otvorenom uz Malu slobodnu knjižnicu. Kroz čitanje priče upoznali su vuka koji je naučio čitati, igrom drvenim blokovima na kojima su bile ispisane imenice ili pridjevi koji opisuju osjećaje učenici su morali objasniti pojam na temelju primjera iz svakodnevnog života i njihovih osjećaja. Ukoliko izvučeni pojam nisu razumjeli njegovo smo značenje zajedno pronašli u Rječniku hrvatskoga jezika i time proširili svoj rječnik i potvrdili važnost opismenjivanja.

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. godine s ciljem promoviranja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva. Pismenost je jedno od temeljnih ljudskih prava, obuhvaćeno je pravom na obrazovanje i predstavlja temelj za stjecanje znanja, osoban razvoj pojedinca i napredak društva u kojemu živimo. Pismenost je apsolutno nužan preduvjet društvenoga i osobnoga razvoja te se potencijal pismenosti za preoblikovanje života ljudi ne može precijeniti. U Hrvatskoj je prema popisu stanovništva iz 2011. godine 30 400 nepismenih osoba.
Strašna je pomisao, primjerice, ne biti u stanju razumjeti upute navedene uz lijek!
Jeste li znali da:
1 od 5 adolescenata i 1 od 5 odraslih u Europi ne razumije upute uz lijek?
11 osoba u svakoj ulici u Europi ne zna dobro čitati ili pisati?
4 djece u svakome školskom razredu u Europi ima teškoća s vještinama čitanja i pisanja?
Znate li da ste veliki sretnici jer znate čitati i pisati!