Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 11. 5. 2023.

Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi jedinstven je umjetničko-edukativni program na državnoj razini koji su zajedno pokrenuli Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske kao dopunski program kurikulumu u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama i Centrima za odgoj i obrazovanje. Program omogućuje dostupnost umjetnosti i kulture djeci i mladima, senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture, a u hrvatskim ga školama i vrtićima provode stručnjaci (književnici, likovni i kazališni, glazbeni i plesni umjetnici). Namjera je programa da umjetnost i kultura budu jednako dostupne svoj djeci i mladima u Republici Hrvatskoj, a posebno onima koji žive u prometno slabije povezanim područjima.

Ove je godine i naša škola prošla prema javnom pozivu te su učenici 3. i 4. razreda sudjelovali na posebnoj radionici ručnoga rada pod nazivom Hlapićeva čizmica koju je provodila gospođa Ivana Dumbović Žužić iz Hrvatskog školskog muzeja iz Zagreba.
Učenike je prilikom dolaska na radionicu sav potreban pribor čekao na njihovim stolovima – igla, konac, gumbić, skrojena čizmica, a imali su priliku obući i školsku uniformu. Uz priču učiteljice iz 19. stoljeća o djeci iz sirotišta i skloništa koja su rijetko imala mogućnost stjecanja više naobrazbe te su se jako brzo osposobljavala za praktična zanimanja, učenici su mnogo naučili o položaju djece/učenika  u 19. stoljeću.
Po završetku radionice svi su bili jako ponosni što su naučili samostalno šiti te su nove crvene čizmice ponijeli svojim kućama.