Monitoring kockavice

Autor: Monika Kanižaj Silaj, Suzana Karloci Kvakan, 3. 4. 2023.

U petak, 31. ožujka 2023. godine učenice 7. razreda Marija Šestak i Magdalena Horvat te učenica 8. razreda Marija Brljak pod vodstvom učiteljice Monike Kanižaj Silaj sudjelovale su na monitoringu obične kockavice (Fritillaria meleagris) koja raste i na području Međimurja. Monitoring je provodila Javna ustanova za zaštitu prirode „Međimurska priroda“  na području Goričana.
Na samom početku su se učenici upoznali s nekim informacijama o kockavici. Tako su saznali da kockavica spada u proljetnice ili vjesnike proljeća jer cvate u ožujku i travnju. Najpoznatija staništa ove biljke su vlažne i povremeno poplavljene livade ili šume s velikom količinom Sunčeva svjetla. Cvijet joj je obojen šarama koje tvore uzorak šahovnice po čemu je dobila hrvatski naziv-kockavica. Obična kockavica je vrlo osjetljiva te se njen broj u prirodi brzo smanjuje. Uzrok tome je nestajanje njezinog staništa, odnosno vlažnih livada zbog djelovanja čovjeka što uključuje pretvaranje vlažnih livada u oranice, urbanizaciju, melioraciju područja. Uzrok ugroženosti kockavice može biti i prirodni jer se zarastanjem livada drvećem i njihovim zapuštanjem kroz smanjenje stoke za ispašu i prestanak košnje također gube staništa. Njezin broj se znatno smanjuje i zato što ljudi beru kockavicu kao ukrasno cvijeće. Zbog toga je obična kockavica strogo zaštićena i zakonom je zabranjeno njeno branje. Kasnije su se upoznali s načinom rada pri prikupljanju podataka i istraživanju u prirodi. Učenici su kroz monitoring obišli livadu te odredili i izmjerili prostor na kojem rastu kockavice, prebrojavali su jedinke i na temelju prikupljenih podataka popunili obrazac.
Monitoringom su učenici saznali mnoge zanimljivosti o kockavici, ali i njezinoj ugroženosti u prirodi te kako ju je važno zaštiti i očuvati. Svima poručuju da kada u prirodi naiđu na kockavice, ali i na druge ugrožene biljne vrste, da ih ne beru i ne uništavaju već da se obrate „Međimurskoj prirodi“ i time pridonesu očuvanju tih strogo zaštićenih vrsta.
Marija Brljak, 8.a