5. dani Zlate Brzeske

Autor: Renata Dolenec, Suzana Karloci Kvakan, 14. 3. 2023.

Već petu godinu zaredom, u spomen Dobrafčici Zlatki Brzeski, udruga Vendi iz Đelekovca obilježava Dane Zlate Brzeske, četverodnevnu manifestaciju koja se održava u Donjoj Dubravi, Đelekovcu, Malom Bukovcu i Velikom Bukovcu. U četvrtak, 9. ožujka 2023. godine u prostorima Osnovne škole Donja Dubrava održana je Književna-foto-likovna radionica „Zavičaj uz rijeku Dravu“ uz prigodnu izložbu slika Claudije Kuzmić. Učenice naše škole tom su prigodom pročitale svoje literarne radove te pod vodstvom učiteljice likovne kulture prezentirale grafičke tehnike i grafiku dubokog tiska.

U sklopu manifestacije provodi se literarni i likovni natječaj „Zavičaj uz rijeku Dravu“ te se radovi pristigli na natječaj objavljuju u zborniku, a odabrane pjesme izvode se na posebnoj svečanosti u Velikom Bukovcu. I ove godine naša škola uključila se u natječaj pa su tako učenice Antonija Ipša i Ramona Matotek čitale svoje pjesme (Noč i Sonce i mesec) na svečanosti održanoj u petak, 10. ožujka 2023. godine u Osnovnoj školi Veliki Bukovec.

Osim njihovih pjesama, u zborniku su objavljene i pjesme Magdalene Horvat, Marije Brljak, Nese Ribić i Marije Šestak. Mentorica učenicama na ovom natječaju bila je učiteljica Hrvatskog jezika Renata Dolenec, prof., a članica ocjenjivačkog povjerenstva za izbor najuspješnijih literarnih ostvaraja pristiglih na natječaj bila je školska knjižničarka Suzana Karloci Kvakan.