Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 15. 2. 2023.

Svake godine, drugog utorka u veljači s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe interneta i digitalnih tehnologija, posebice među djecom i mladima, diljem svijeta obilježava se Dan sigurnijeg Interneta. I naši se učenici već tradicionalno aktivno uključuju u njegovo obilježavanje.
Dan je to kada se diljem svijeta organiziraju brojne aktivnosti kojima je cilj osnažiti djecu i mlade u sigurnom i odgovornom korištenju interneta. Ove su godine učenici naše škole izrađivali plakate na raznolike teme kao što je govor mržnje i kako ga spriječiti, virtualni svijet i njegove zamke, nasilje u medijima, kako brinuti o sebi i drugima online, nepoželjni sadržaji na internetu i kome ih prijaviti, digitalni otisak.
Poruke koje su učenici istaknuli, ukazuju na važnost preuzimanja odgovornosti za vlastito ponašanje na internetu u kojemu nema mjesta za govor mržnje i bilo kakvu vrstu nasilja uz naglasak na zajedništvo u stvaranju sigurnijeg i ugodnijeg virtualnog svijeta.

Uključivanjem u online svijet, svatko od nas ostavlja digitalne tragove koji mogu sadržavati važne osobne informacije-. Obilježavanje dana sigurnijeg interneta pokazuje koliko je važno biti svjestan rizika i obraćati pažnju na sigurnost osobnih podataka u online svijetu.
Ovakva obilježavanja ukazuju na to da je budućnost u sigurnim rukama i pružaju nadu i povjerenje u mlade generacija koje se žele educirati i razvijati svijest o važnosti sigurnosti na internetu što će posljedično utjecati na podizanje svijesti i odgovornosti svih korisnika.