Zimsko prebrojavanje ptica

Autor: Monika Kanižaj Silaj, Suzana Karloci Kvakan, 2. 2. 2023.

U subotu, 14. siječnja 2023. godine, posjetile smo Marinu Prelog kako bismo sudjelovale u prebrojavanju ptica koje zimuju u našim krajevima. Tamo su nas kao i uvijek ugodno dočekali članovi Međimurske prirode – Javna ustanova za zaštitu prirode. Brojni učenici osnovnih škola okupljeni u Zajednicu škola Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, gimnazijalci iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec kao i drugi zainteresirani pojedinci stigli su na ovu aktivnost s ciljem da nešto novo nauče o ptičjem svijetu. Uz pomoć dalekozora i durbina te vodiča za određivanje ptica, opazili smo mnoge vodarice: veliki i mali vranac, vodomar, ćubasti i mali gnjurac, riječni galeb i klaukavac, crna liska, gorska pastirica, labud, siva i velika bijela čaplja, divlja i krunata patka te patka batoglavica. Pokušajte i vi sudjeovati u nekim takvim radionicama jer nam one samo doprinose znanju.
Učenice Marija Šestak i Magdalena Horvat, 7.b razred