Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

Autor: Mihaela Martinčić, Renata Heric, 27. 1. 2023.

U petak, 27. siječnja, obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Holokaust je naziv za progon Židova i drugih u vrijeme nacističkog režima Njemačke na teritoriju Europe. Procjenjuje se da je u holokaustu ubijeno šest milijuna Židova, od čega milijun i pol djece. Na satovima povijesti pogledali smo kratki film o Auschwitzu, najvećem logoru nastalom u vrijeme Drugog svjetskog rata, a učenici osmih razreda već su tradicionalno uključeni u „Projekt Šafran“. Zasadili su lukovice žutog šafrana dobivene od Javne ustanove Spomen područja Jasenovac. Žuta boja šafrana  podsjeća  na žutu zvijezdu koju su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću. Učenici osmih razreda na ovaj su način odali počast svima onima kojima je sloboda oduzeta na najokrutniji način, posebno djeci, stradaloj sa svojim obiteljima kojoj je oduzeta sloboda i život na najokrutniji način.