Škola u prirodi učenika četvrtih razreda u Istri

Autor: Mihaela Martinčić, 12. 6. 2012.

Učenici četvrtog razreda iz Donje Dubrave te njihovi vršnjaci iz Područne škole Donji Vidovec na zanimljiv su i poučan način zaokružili prvi korak svog obrazovanja. Velik broj tema koje su se tokom četverogodišnjeg trajanja razredne nastave obrađivale u učionici, u ovoj su školi u prirodi ponovljene uživo, na terenu od 28. do 31.svibnja. Više pod opširnije.

Početak putovanja bio je rezerviran za razgledavanje središnjeg djela Istre. Mjesto Roč zadivilo je djecu zahvaljujući svojoj Aleji glagoljaša.U Humu su se uvjerili da je to zaista najmanji grad na svijetu sa svojih dvadesetak stanovnika. Motovun je ponudio prekrasan pogled na obližnje šumama prekrivene brežuljke te na vijugavu rječicu Mirnu.

Do Nacionalog parka Brijuni putovanje je nastavljeno brodom. To otočje, osim kulturno - povijesne baštine, nudi jedinstven doživljaj bujne mediteranske vegetacije s nekoliko stotina autohtonih biljnih vrsta. Također, učenici su uživali i u safari parku u kojem obitavaju mnoge egzotične životinje poput zebri, nojeva i , djeci najdražeg, slona.

Razgledavanje Pule započelo je posjetom Aquarimu. Sa svojih šezdesetak bazena on daje jedinstven pregled živog svijeta Jadrana ,ali i tropskih te evropskih rijeka, jezera i mora. Učenicima najzanimljiviji bazeni bili su s malenim vrstama morskih pasa i raža te bazeni u kojima se oporavljaju ozlijeđene morske kornjače koje se puštaju na slobodu nakon oporavka. Najhrabriji učenici uživo su mogli opipati morske zvjezdače, morske krastavce te rakove. Dašak prošlosti učenicima je ponudila poznata pulska Arena koju su svi učenici odmah povezali s gladijatorskim borbama.

Na povratku svojim domovima učenici su posjetili grad Poreč. Prošetali su poznatom porečkom ulicom Decumanus te razgledali Eufrazijevu baziliku, između ostaloga poznatu i po tome što je pod zaštitom UNESCO-a. Najpustolovniji dio ove škole u prirodi svakako je jama Baredine u koju su se učenici spustili. Ovaj podzemni svijet ostavlja bez daha svojom riznicom stalaktita i stalagmita, koji su nastajali tisućljećima, daleko od svjetlosti dana i prisustva čovjeka. Zanimljivost ovog uzbudljivog pothvata je i susret učenika s čovječjom ribicom, endemskom životinjskom vrstom ovih krških područja.

Da bi ova škola u prirodi još trajnije ostala urezana u sjećanje učenika, pobrinulo se i lijepo vrijeme. Tako su učenici svakodnevno, nakon ručka i popodnevne nastave, mogli uživati u kupanju na pješčanoj medulinskoj plaži, uz budno oko svojih učitelja. Također, učitelji su se, uz pomoć turističkog vodiča , pobrinuli za što slađi san učenika večernjim animacijama. Tako su se birali najbolji plesači, najluđe frizure te miss i mister ove škole u prirodi. Za trajnu uspomenu i lijepo sjećanje, svim su učenicima podijeljene diplome za uspješno završenu školu u prirodi.

Izvor: Damir Dolenec