Erasmus + projekt : Beyond borders: buddies not bullies – završnica projekta

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 14. 10. 2022.

U školskim godinama 2021./2022. i 2022./2023. naša škola sudjeluje u Erasmus + projektu. Ovo je prvi takav projekt pa su učenici i učitelji radoznalo krenuli u novu avanturu. Sama avantura je vrlo ozbiljna jer smo i koordinatori projekta. U projektu sudjeluje škola iz Olsztyna, Poljska i Kepsuta, Turska kao partneri.

Cijeli projekt je podijeljen u 3 mobilnosti. U ožujku 2022.godine je bila prva mobilnost gdje smo mi bili domaćini, a trajala je 5 dana. Izvrsnim planom aktivnosti ugostili smo naše partnere – 3 učitelja i 7 učenika iz svake škole. U aktivnostima su sudjelovali gotovo svi učitelji naše škole i desetak učenika sedmih i osmih razreda. Kroz aktivnosti učenici su se međusobno upoznali i tako doprinijeli samoj temi projekta, a to je borba protiv vršnjačkog nasilja. Kroz sportske igre, dramske radionice i izlete promovirali su samu svrhu projekta – prihvatiti različitosti.

Druga mobilnost je bila u lipnju 2022.godine u Olstyn, Poljska. To je ujedno bilo i naše prvo putovanje. Učenici su uzbuđeno čekali svoj prvi let avionom. I ova mobilnost je trajala 5 dana. Učenici su bili uključeni u različite radionice, a posebno treba spomenuti put u grad Elk. Tamo smo posjetili naše eTwinning partnere istoimenog projekta. Baš iz tog eTwinning projekta je nastao i razvio se i ovaj naš Erasmus + projekt.

Treća i posljednja mobilnost je bila u Kepsut, Turska. Ovo neopisivo iskustvo posjeta državi potpuno različite kulture i vjere ostavilo je duboki trag na sve nas koji smo sudjelovali u ovoj mobilnosti. Učenici su kroz radionice posebne tehnike crtanja, predstavljanja svoje škole i izrade slogana projekta još jednom pokazali svoju tolerantnost prema različitostima i uspješno izvršili svaki zadatak. Posebno nas se dojmio posjet glavnom gradu Turske, Istanbulu i plaži na Mramornom moru.
Kao zaključak mogu istaknuti da svaki projekt donosi nova iskustva, ali ovako dobro isplanirane sve tri mobilnosti jednostavno ostavljaju želju za daljnjom suradnjom s ovim školama i učiteljima.
Željka Novak Božić, učiteljica engleskog jezika