Sudjelovanje na izložbi gljiva Gljivarskog društva „Smrčak“ Čakovec

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 24. 10. 2022.

U petak, 21. listopada 2022. godine učenici 7. razreda Ivan Lisjak i Teo Knez te učenici 8. razreda Mateo Rebok i Marija Brljak pod mentorstvom učiteljice Monike Kanižaj Silaj sudjelovali su na predavanju i izložbi gljiva koje je održalo Gljivarsko društvo „Smrčak“ iz Čakovca u sklopu projekta Zajednica škola rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Predavanje i izložba su se održali u  prostorima školske sportske dvorane u Maloj Subotici u trajanju od 12 do 16 sati. Na predavanju o gljivama predavač je učenicima pojasnio sistematiku gljiva (jestive, nejestive, uvjetno jestive, otrovne i smrtno otrovne), neka osnovna obilježja o otrovnim i jestivim gljivama te kako one mogu biti vrlo slične, simptomima koji se javljaju nakon trovanja gljivama te mnoge zanimljivosti o njima. Nakon predavanja učenici iz različitih škola mogli su pogledati plakate s opisom pojedinih vrsta gljiva i izložbu koje je pripremilo društvo „Smrčak“. Na izložbi su bile izložene različite vrste gljiva, od smrtno otrovnih do jestivih. Nakon predavanja i izložbe slijedilo je druženje učenika naše škole s učenicima iz različitih škola koje su sudjelovale u programu (Mala Subotica, Mursko Središće, Orehovica).

Među stvarima koje su učenici trebali zapamtiti, ali i ono što svi trebamo zapamtiti je da je vrlo važno u „lov na gljive“ zajedno sa sobom povesti i stručnjaka za gljive kako bi se spriječilo moguće trovanje, ali i smrt.
Gljive su živi organizmi kao i svi mi, te ih zato ne smijemo uništavati kada ih pronađemo u prirodi. Gljive su ukras prirode!