Monitoring rakova

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 30. 9. 2022.

Mjesto: Drava, Donja Dubrava
Vrijeme: 28. rujna 2022.
Tema: Invazivne vrste

Izvještaj:
28. rujna 2022. godine otišli smo na obalu rijeke Drave na monitoring rakova. Tamo smo  upoznali  dvije vrste rakova koje nastanjuju Dravu. To su riječni rakovi i signalni rakovi. Signalni rakovi su invazivna vrsta koja ugrožuje opstanak riječnih rakova. Zbog uzgoja i ispuštanja u prirodu, signalni rakovi su se nastanili u Dravi, koja nije njihovo prirodno stanište, gdje prijete opstanku riječnih rakova, koji su domaća vrsta. Signalni rakovi mogu se prepoznati od riječnih rakova po tome što imaju plavi ton kod pregiba kliješta te su im kliješta glatka, dok su riječnim rakovima hrapava.

Dodatne informacije:
Signalni rakovi ne uznemiravaju ekosustave samo u Hrvatskoj. Potječu sa sjeveroistoka SAD-a te su tokom 1960-ih bili uvoženi u Europu. Nositelji su račje kuge te su sada invazivna vrsta diljem Europe, jugozapada SAD-a, Japana i dijelova istočne Azije. Vrlo ih se teško riješiti jer jedu skoro sve i brzo se razmnožavaju. S račjom kugom postali su jedna od najpoznatijih invazivnih vrsta te se često koriste kao primjer kod objašnjavanja invazivnih vrsta.
Mateo Rebok