13. listopad - Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa

Autor: Mihaela Martinčić, 13. 10. 2022.

Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa  obilježava se na inicijativu Ujedinjenih naroda od 1989. godine. Generalna skupština Ujedinjenih Naroda odabrala je 13. listopada za obilježavanje Međunarodnog dana za smanjenje rizika od katastrofa (International Day for Disaster Reduction – IDDR), čija je svrha promicanje potrebe smanjenja rizika od katastrofa, uključujući i prevenciju, ublažavanje i pripremu na svim razinama i uz aktivno sudjelovanje od osobne do nacionalne razine.
Inicijativa je započeta 1989. godine nakon poziva Opće skupštine Ujedinjenih Naroda koja vidi Međunarodni dan za smanjenje rizika od katastrofa kao način promoviranja kulture svijesti o rizicima i smanjenju rizika, što uključuje prevenciju katastrofa, ublažavanje posljedica i spremnost na odgovor.
Kako bi  i najranjivije skupine – djeca -  bila upoznate sa opasnostima koje nam prijete od katastrofa molimo Vas da povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa u okviru svojih planskih aktivnosti na zanimljiv način djeci približite i objasnite što kao dio zajednice sama mogu učiniti kako bi bila sigurnija u slučaju katastrofa.
U nastavku se nalazi edukativna igra „Zemlja rizika“ koju otvarate klikom na sliku