Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Renata Heric, Suzana Karloci Kvakan, 28. 1. 2022.

Svake godine, 27. siječnja, obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Holokaust je naziv za progon Židova i drugih u vrijeme nacističkog režima Njemačke na teritoriju Europe. Procjenjuje se da je u holokaustu ubijeno šest milijuna Židova, od čega milijun i pol djece. Učenici osmih razreda uključeni su u „Projekt Šafran“ koji je pokrenut u znak sjećanja na stradalu djecu u holokaustu. Projekt se provodi u suradnji sa Spomen područjem Jasenovac i irskom zakladom Holocaust Education Trust Ireland koji opskrbljuju škole lukovicama žutog šafrana. Žuta boja šafrana podsjeća  na žutu zvijezdu koju su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću. Učenici osmih razreda na ovaj su način odali počast svima onima kojima je sloboda oduzeta na najokrutniji način. Naučili su da je sloboda temeljno ljudsko pravo svakog čovjeka i ne smije biti oduzeta bez obzira na vjersko opredjeljenje ili boju kože skupine naroda.