Pismo i kaligrafija

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 11. 11. 2021.

Kroz satove razrednika tijekom nastavne godine, razrednica 5.a Antonia Sirutka u sklopu razrednog projekta Pismo i kaligrafija odlučila je učenicima pobliže približiti važnost i ljepotu pisma. S obzirom da živimo u 21. stoljeću i u se svakodnevnom pisanju najčešće koristimo tipkovnicom na mobitelu ili prijenosnom računalu, a sve rjeđe pišemo rukom, nažalost ne pridajemo više toliko pažnje lijepom i pravilnom pisanju.
Učenicima je učiteljica približila razvoj pisma od prapovijesti do danas i upoznala ih s načinima nastanka prvih knjiga. Prije izuma tiska knjige su se prepisivale ručno. Zanimljivost je što su pisari uvijek prvo odnosno inicijalno slovo posebno ukrašavali i taj se postupak promatra kao preteča kaligrafije. Kaligrafija je umjetnost lijepoga pisanja rukom uz pomoć pera, tinte, kista ili nekog drugog pribora o čemu će učenici više naučiti tijekom drugog polugodišta.