Lektira na drugačiji način – Escape room – bijeg iz učionice

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 29. 10. 2021.

Zahvaljujući brojnim idejama koje se u današnje vrijeme mogu pronaći na internetu, rastu i mogućnosti približavanja knjige i čitanja učenicima. Čitanje knjiga treba prije svega biti zabavno i motivirajuće te iz toga razloga uvijek učenicima pripremimo nešto novo i drukčije. Ovog puta – ušavši u razred zaključala sam vrata učionice, ubacila ključ u zaključani sanduči  i sa smiješkom objasnila da će morati riješiti puno zagonetki i zadataka iz lektire kako bi izašli iz učionice. Zavladao je žamor od silnih pitanja, a nakon kratkog početnog šoka, učenici su s osmijehom na licima krenuli u rješavanje različitih zadataka na temelju pročitanog djela Družba Pere Kvržice kako bi pronašli ključ koji bi ih odveo van iz učionice. Timskim radom, otkrivajući različite tragove, rješavanjem zagonetki, pronalaženjem skrivenih predmeta uspjeli su doći do ključića i osim što su pronašli ključ za izlaz iz učionice pronašli su i zasluženo slatko iznenađenje.
Sat uz knjigu i čitanje je brzo proletio, a cilj ovakvog načina rada je primjenjivanje strategije učenja i rješavanja problema, kreativno oblikovanje i izražavanje misli, prepoznavanje vremenskog slijeda događaja, prepoznavanje igre kao važne društvene aktivnosti koja vodi do znanja.