Noć knjige 2021.

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 28. 4. 2021.

Knjiška čajanka hodnicima naše škole zamirisala je u petak, 23. travnja, od ranih jutarnjih sati. U skladu s epidemiološkim mjerama, druženje uz dobru knjigu, keksiće i čaj održano je u trajanju od 8 do 12 sati. Kako se razredi ne smiju miješati, na čajanku su ovaj put bili pozvani učenici 3. a razreda, a uz školsku knjižničarku u obilježavanje se uključila i njihova učiteljica. Knjiška čajanka osmišljena je kao projekt poticanja čitanja na koju su učenici sa sobom ponijeli svoju omiljenu knjigu. S velikim oduševljenjem predstavili su odabranu knjigu svim učenicima u razredu i pročitali omiljeni ulomak kako bi i druge učenike zainteresirali za posudbu i čitanje te knjige. Učenici su sa sobom ponijeli omiljenu dekicu, plišanu igračku i baterijsku svjetiljku kako bi im čitanje bilo što udobnije.

Nakon zanimljivih ulomaka, malo su odmorili uz čaj i keksiće, a potom su zaigrali igru Knjiška pametnica u sklopu koje su učenici prema navedenim citatima i opisima odgonetavali o kojoj je knjizi riječ. Podnaziv igre bio je Pronađi me u sjećanjima čitanja. Učenici su se izvrsno zabavili i zaključili da imaju vrlo bogato znanje o pročitanim knjigama te da čitanjem šire svoje vidike, obogaćuju vokabular i postaju „bogatiji“.  Učenici su zaključili da su brojne knjige bile poticaj za snimanje filmova te smo za kraj pogledali film Matilda, snimljen prema istoimenoj knjizi Roalda Dahla. Učenici već s nestrpljenjem očekuju idući susret s knjigom!