#NasiljePrestajeOvdje!!

Autor: Suzana Karloci Kvakan, Dijana Bačani, 27. 2. 2020.

Posljednje srijede u mjesecu veljači obilježava se Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijeg vršnjačkog nasilja u školama.
Tim povodom 26. veljače 2020. godine hodnici naše škole bili su obojani u ružičaste tonove.
Učenici i učitelji tom su gestom skrenuli pažnju na problem i uzrok vršnjačkog nasilja i odaslali poruku iz škole: NASILJE PRESTAJE OVDJE!
Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje i verbalno nasilje. Kolege iz njegovog razreda sljedećih su dana počeli dolaziti u školu obučeni u ružičaste majice kako bi mu iskazali  potporu te školom odaslali poruku o važnosti tolerancije i nenasilničkog ponašanja. Njihova poruka uskoro je poprimila globalni karakter i otada je ružičasta majica postala simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama.
Iako se tijekom cijele školske godine na satovima razredne zajednice i redovite nastave naglašava važnost međusobne tolerancije, uvažavanja i suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom i mladima, Dan ružičastih majica odlična je prilika da se još jednom skrene pozornost na ovaj gorući problem.