Obilježen Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Suzana Karloci Kvakan, Dijana Bačani, 10. 12. 2019.

Kako bi se ukazalo na značaj poštivanja prava i dostojanstva svakog pojedinca, učenici 4.a razreda obilježili su Međunarodni dan ljudskih prava. Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine 10. prosinca u spomen na dan kada je u UN-u još 1948. godine potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima. Tom je deklaracijom prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na „život, slobodu i sigurnost,… bez ikakvih razlika“. Učenici su se na satu razrednika kroz razgovor sa školskom psihologinjom prisjetili svega što znaju o ljudskim pravima. Ujedno su se upoznali i s pravima životinja jer istog datuma obilježavamo i Međunarodni dan prava životinja. Učenici su naučili da i životinje imaju prava te da je iznimno važan naš odnos prema njima kao i značaj životinja uopće za život na Zemlji. Izradom plakata s vlastitim pravima, učenici su željeli naglasiti da svatko od nas, u svako doba, na svakom mjestu, ima svoja prava te da ona pripadaju jednako svakome od nas.
Jer svaki je dan -  Dan ljudskih prava!!!