Mali znanstvenici

Autor: Suzana Karloci Kvakan, Andrea Varga, 8. 11. 2019.

U petak, 8. studenoga 2019. godine, učenici osmih razreda naše škole posjetili su Osnovnu školu Hodošan u sklopu dodatne nastave biologije. Sudjelovali su na predavanjima i znanstvenoj radionici u sklopu programa popularizacije znanosti instituta "IMImobil 2019".
Doznali smo kako računalo čita s usana, slika pejzaže i zna što nas zanima bolje od nas! Naučili smo kada je nešto lijek, a kada otrov, što učiniti ako nas ugrizne otrovna zmija? Koja je gljiva otrovnija - muhara ili zelena pupavka? Nutricionistica nam je otkrila koji minerali su korisni, a koji opasni za naš organizam i pripremila ukusne smoothie od raznovrsnog voća i povrća.

Šećer na kraju u obliku radionice "Boje u znanosti" dr. sc. Sanje Stipičević, dipl. ing. kem. najviše nas je oduševio. Saznali smo da kemijski elementi imaju različite boje plamena prilikom gorenja, praktično dokazali  da se svaka svjetlost sastoji od više različitih valnih duljina odnosno od više boja, kako kisele kiše utječu na boje u prirodi te ponešto o upotrebi različitih tipova kromatografije.
Ovim putem ujedno smo obilježili i Svjetski dan znanosti  koji slavimo 10. studenoga. Učenici su izvrsno surađivali, a dojmove s radionice prenosimo na fotografijama.