Tjedan mozga

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 21. 3. 2024.

U tjednu od 13. do 19. ožujka 2024. godine u našoj smo školi obilježavali Tjedan mozga. Školska knjižničarka održala je edukativne radionice na kojima su učenici razredne nastave došli do brojnih saznanja i zanimljivosti o mozgu.
Primjerice koliko dugo može mozak izdržati bez kisika, do kada se razvija mozak, zašto se stvaraju neuroni i do kada, saznali su kako mozak nema receptor za bol te ne može osjetiti bol, saznali su kolika je prosječna težina mozga i još mnogo zanimljivih činjenica.

Saznali su da je i mozak mišić, koji se može vježbom razvijati i poboljšati te zaključili da vježba nije potrebna samo tijelu već i mozgu kako bi u starijoj životnoj dobi bili mentalno zdravi i naučili su kolika je važnost zdrave prehrane za pravilan razvoj mozga.

Kroz zanimljive rješavalice ispitali su svoje kratkoročno pamćenje, saznali više o razlici između dešnjaka i ljevaka te čak otkrili da su neki od njih ambideksteri kao Nikola Tesla jer mogu podjednako koristiti obje ruke (u što spada samo 1% ljudi na svijetu).