Autor: Suzana Karloci Kvakan, 28. 2. 2024.

Posljednje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica odnosno dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Odlukom Hrvatskog Sabora 2017. godine proglašen je Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Toj je odluci prethodio događaj iz 2007. godine kada je jedan srednjoškolac bio žrtva vršnjačkog nasilja u kanadskom Berwicku jer je u školu došao u majici ružičaste boje, a odjenuo ju je u znak podrške majci koja je bolovala od karcinoma dojke.
Kasnije su njegovi prijatelji iz razreda nosili majice ružičaste boje u znak podrške njemu, ali i u znak protesta prema vršnjačkom nasilju. Taj se val podrške proširio i na druga mjesta, gradove, države pa se tako danas Dan ružičastih majica obilježava diljem svijeta.
Znamo li što je to vršnjačko nasilje?
Vršnjačkim nasiljem smatraju se ponavljajući postupci s namjerom izazivanja štete žrtvi, poput nanošenja boli, ponižavanja, isključivanja iz grupa i aktivnosti te širenja laži o žrtvi. U nasilju postoji neravnoteža moći, što ne znači nužno da osoba koja čini nasilje mora biti tjelesno jača – njezina moć može primjerice proizlaziti iz njezine veće popularnosti. Za razliku od vršnjačkog nasilja, u normalnim vršnjačkim sukobima nije izražena ta razlika u moći i sukobljene strane uspijevaju dogovorom riješiti sukob na obostrano zadovoljavajući način.
Uz nasilje uživo, sve je češće prisutno elektroničko nasilje (cyberbullying). Ono se odnosi na upotrebu informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svrhe kao što su zadirkivanje, ponižavanja i prijetnje. Primjeri elektroničkog nasilja uključuju vrijeđanje i slanje poruka mržnje, otkrivanje osobnih informacija o drugima i slično. Takvo je nasilje jednako ozbiljno kao i drugi oblici nasilja. Psihološka istraživanja pokazuju da vršnjačko nasilje dovodi do vrlo negativnih posljedica poput niskog samopoštovanja, slabijeg školskog uspjeha, anksioznosti i depresije te je nužno što prije reagirati na bilo kakvo nasilje, bilo da smo mu sami izloženi ili smo svjedočili nasilju nad nekim drugim.