Književnica Bojana Meandžija u našoj školi

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 25. 1. 2024.

U srijedu, 24. siječnja 2024. godine za učenike sedmih i osmih razreda organiziran je književni susret na kojem je gostovala uspješna karlovačka spisateljica Bojana Meandžija. Autobiografski roman „Trči! Ne čekaj me…“ započela je pisati kao trinaestogodišnja djevojčica za vrijeme Domovinskog rata. Kako je spomenula na susretu, prve rečenice romana upisala je na drvene letvice u drvarnici svog nebodera tijekom noćnog bombardiranja kad je dim počeo ulaziti u sklonište. Zapisi na letvicama, rekla nam je, tamo stoje i danas.

U toj borbi za preživljavanje, zapravo je započela pisati svoj dnevnik kao terapiju, način da iz sebe izbaci svu tugu i bijes, sve svoje strahove i nesigurnosti, ali i radosti dječjih dana. Učenici su upoznali priču o odrastanju jedne mlade osobe u teškim uvjetima u kojima je svaki trenutak dragocjen i u kojima uvijek postoje ljudi koji ti pružaju ruku kada je najpotrebnije.
U učionici je vladao muk i učenici su upijali svaku njezinu riječ, s velikim su zanimanjem pratili čitanje ulomaka iz knjige, uživjeli se u ratnu atmosferu ne tako davne 1991. godine za vrijeme prvih napada na grad Karlovac. Književnica je naglasila da njezin cilj nije bio izdati još jednu „ratnu“ knjigu već želja da se u djece osvijesti da u životu nije najvažnije imati novi iPhone ili airmaxice ili Playstation već je puno važnije  imati sigurnost, slobodu i obitelj koja je uvijek tu za tebe.
Književnica ih je oduševila i u nasljeđe im ostavila najmoćnije „oružje“ koje će im pomoći u borbi zvanoj život, rečenicu: „Obitelj je najtopliji pokrivač kada ti je najhladnije.“

Roman je uvršten na popis školske lektire, preveden je na engleski i njemački jezik, a ove je godine zastupljen na Nacionalnom projektu za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja – Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“.

Kako je Bojana zajedno sa svojom obitelji izdržala i kako je dočekala posljednju sirenu kao znak za prestanak opće opasnosti, pročitajte u romanu koji možete posuditi i u našoj školskoj knjižnici.