Radionica o zlatarenju

Autor: Petra Žerjav, Suzana Karloci Kvakan, 18. 12. 2023.

U petak, 15. prosinca 2023. godine, u Područnoj školi u Donjem Vidovcu, učenici 1. i 3. razreda sudjelovali su na zanimljivoj radionici. Radionicu su održali članovi Moto nautičkog kluba „Vidovski zlatari“, gospoda Nenad Lukša i Dražen Lukša. Učenicima su prezentirali stari vidovski zanat ispiranja zlata te su učenici iz prve ruke mogli vidjeti kojim su se alatima zlatari služili u svom zanatu. Učenici su jako puno svega naučili, a mogli su i alat držati u rukama, vidjeti mali grumenčić zlata te saznati koliko je naporan taj zanat bio. Umijeće vađenja zlata – zlatarenje u Međimurju - zaštićeno je kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske, a ovakve su radionice samo maleni doprinos da se ono nikada ne zaboravi.