Ružice od krep papira

Autor: Mihaela Martinčić, 10. 11. 2011.

U utorak, 8.studenoga 2011., učenici 3. razreda  započeli su s realizacijom školskog projekta "Dobravske ružice od krep papira". Tim povodom posjetila ih je  gospođa Franciska Markušić koja  im je pristala pomoći i podučiti ih izradi ružica od krep papira.

užice su se  nekada izrađivale u gotovo svakoj obitelji i koristile kao ukrasi na svečanim događajima poput vjenčanja te za ukrašavanje novogodišnjih jelki. Danas se u prodavaonicama može kupiti raznovrsno umjetno cvijeće, ali smatrali smo da je vrijednost ovih ružica puno, puno veća jer se ubrajaju u tradicijske vrijednosti našeg zavičaja i važno je da se očuva postupak i način izrade za buduće generacije.

čenici su najprije sa velikim zanimanjem promatrali alat koji nam je teta Francika donijela. Iz svog cekera izvadila je: kliješta, nož, dasku za rezanje. Mi smo pripremili krep papire u raznim bojama i tanju žicu. Pratili smo jako pažljivo sve postupke pripreme papira i brzo prionuli poslu. Ubrzo su počele nastajati ružice, ne tako savršene kao ispod prstiju tete Francike, ali naše. Svi smo bili oduševljeni.

Usput smo naučili da su se od tih ružica izrađivali i ukrasi za kape bandistima koji su svirali na svadbama, a pdsnehalja nije na svadbu donosila tortu, već pogaču ukrašenu ružicama.

Realizacija projekta nastavit će se radionicom za zainteresirane učenike viših razreda, djelatnike škole i roditelje učenika trećeg razreda koja će se održati u utorak, 15. 11. 2011. s početkom u 17 sati.

Izvor: Tamara Žiga