Učitelji u međunarodnoj suradnji

Autor: Mladen Žerjav, 17. 10. 2011.

Međunarodna suradnja OŠ Donja Dubrava i OŠ Bezenye ( Bizonja ) iz Republike Mađarske traje već petnaestu godinu na način da se spomenute škole uzajamno posjećuju. S obzirom na to da je mađarska škola dvojezična, takvi susreti imaju veliku vrijednost za očuvanje hrvatskog jezika i kulturne baštine. Ove godine donjodubravska škola posjetila je  to mjesto smješteno na krajnjem sjeverozapadu Mađarske, na tromeđi Mađarske, Slovačke i Austrije. Velik dio od ukupno oko 1300 stanovnika čine gradišćanski Hrvati. Sama škola broji 82 učenika, a kod nekih od njih su bili smješteni učenici donjodubravske škole, njih ukupno 27. Pratnju učenika činili su Ivanka Štefić, ravnateljica Mirjana Ribić te učitelji Koraljka Jakupak - Popović, Gašpar Mikulan te Damir Dolenec. Galerija slika...

Prvog dana posjeta učenici su održali zajednički kulturno - umjetnički program. Domaćini su se naročito iznenadili jer su program donjodubravske škole vrsno vodili dvojica učenika na tečnom mađarskom jeziku. Idući  dan posjeta bio je rezerviran za izlet. Gosti su zajedno s domaćim učiteljicama Žužom Lesković, Anom Singer, Marikom Nagy te Klaudijom Radić - Šmatović posjetili drevni grad Kiseg kojeg je u 16. stoljeću junački branio hrvatski barun Nikola Jurišić od turske opasnosti.

Povratak iz Kisega iskorišten je za stanku u Prisiki, još jednom mjestu u kojem žive većinom gradišćanski Hrvati. U tom je mjestu hrvatska državna samouprava smjestila Muzej sakralne umjetnosti Hrvata u Mađarskoj koji se može pohvaliti zbirkom od dvije i pol tisuće knjiga te više stotina predmeta. Sakralni predmeti zbirke usko su povezani za život Hrvata u Mađarskoj jer su svoj jezik i nacionalni identitet sačuvali i zadržali do današnjih dana aktivnim vjerskim životom. Očuvanje ovih predmeta je izrazito važno za hrvatsku zajednicu jer doprinosi jačanju identiteta i izgradnji kulturne autonomije.

Stručno usavršavanje donjodubravskih učitelja nastavljeno je  nakon povratka  razmjenom iskustava te razgledavanjem bizonjske škole. Najviše zanimanja izazvala je tzv. "pametna ploča" po kojoj se prstima može crtati, bojati, računati pa čak i svirati. Povratak kućama narednog dana proveden je uz opraštanje učitelja i učenika uz dogovor za ponovni susret dogodine u Donjoj Dubravi.

Izvor: Damir Dolenec