Croatian Makers liga

Autor: Mladen Žerjav, Suzana Karloci Kvakan, 19. 1. 2017.

Ove školske godine naša se škola uključila u Croatian Makers ligu koja je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM). Kao glavnu platformu za razvoj mladih IRIM vidi robotiku i automatiku koje su idealni alati za ulazak u svijet programiranja i općenito STEM zanimanja u kojima je hrvatsko školstvo izrazito deficitarno. Zbog toga je i osnovni cilj Lige omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Uključivanjem u projekt, škola je dobila potrebne robote u trajno vlasništvo.

Platforma na kojoj se liga odvija je edukacijski robot mBot (Bluetooth verzija) koja nudi vrlo jednostavan ulazak u svijet robotike, ali omogućava i naprednije korištenje. Škole sudionice Lige podijeljene su u regije, a naša škola natječe se u regiji Koprivnica zajedno sa školama iz Koprivničko-križevačke županije. U mlađoj dobnoj skupini (učenici od 1. do 5. razreda) školu predstavljaju Lovro Strbad, Mia Čmrlec, Sonja Lovrinović i Paola Lukša, a u starijoj dobnoj skupini (učenici od 6. do 8. razreda) Benjamin Rusak. Učenike za natjecanje pripremaju učiteljica Marina Ostrugnjaj i učitelj Mladen Žerjav.

Dosad su održana dva kola Lige (od ukupno pet) i u kategoriji mlađe dobne skupine  ekipa škole osvojila je prvo mjesto u oba kola dok su pojedinačno u 1. kolu prvo i drugo mjesto osvojile Paola Lukša i Mia Čmrlec, a u 2. kolu su prvo mjesto podijelile Mia Čmrlec i Sonja Lovrinović.