Predstavljanje knjige 230 godina školstva u Donjoj Dubravi

Autor: Mihaela Martinčić, Suzana Karloci Kvakan, 29. 12. 2016.

U sklopu obilježavanja 230 godina školstva u Donjoj Dubravi, u četvrtak, 22. prosinca 2016. godine s početkom u 16 sati u holu osnovne škole održana je svečana promocija knjige „230 godina školstva u Donjoj Dubravi“. Autorica knjige je mlada dobravska etnologinja i kustosica Muzeja Međimurja Janja Kovač. U ovom velikom projektu najbliži suradnici bili su joj otac Željko i sestra Martina, Slaven Ujlaki, Dobravčan koji se već duži niz godina bavi proučavanjem dobravske povijesti, dok je tehnički dio posla vrlo uspješno odradio Marko Ljubek, sve redom negdašnja dobravska školska deca.

Nakon uvodnog  ravnateljičina pozdrava, o samom procesu nastanka knjige govorila je Martina Kovač, kao suradnik i Janja Kovač, kao autorica. Janja je zahvalila ravnateljici Mirjani Ribić na inicijativi i ukazanom povjerenju te istaknula kako joj je posao stvaranja ove knjige bio zabavan i vrlo poučan jer je još kao malena bila svjesna da se djeca nisu uvijek školovala pod istim uvjetima kao danas, a radeći na ovoj knjizi i sama je naučila mnogo o povijesti školstva u Donjoj Dubravi. Naravno, da je ovo tek početak i da su se nakon tiskanja knjige otvorila još nova pitanja i ponudili novi odgovori, za koje će se vjerujemo naći mjesta u novoj knjizi možda već za deset godina.

Okupljenima su se obratili i župan Međimurske županije Matija Posavec, državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Hrvoje Šlezak, bivši ravnatelji škole Zvonko Golub, Petar Sokolović, Ivan Đođ, Terezija Hrašćanec, saborski zastupnik Darko Horvat i akademik Dragutin Feletar. Svatko od njih istaknuo je različite posebnosti i zanimljivosti iz povijesti dobravske škole, kao i njezin veliki značaj. To je škola koja je iznjedrila 11 doktora znanosti  te zahvaljujući svim prethodnicima i dalje djeluje, možemo reći, na razini kvalitete gradskih škola.

Ostale fotografije pogledajte ovdje